Ozonowanie - Drukarnia

Przejdź do treści
ZAPACH PAPIEROSÓW
Dym papierosowy jest nie tylko irytujące dla osób z alergiami i astmą, ale dym i opary chemiczne są przenoszone do prawie każdej części pomieszczenia. Trzymają się dywanu, tapicerki, zasłon, ubrań i innych miękkich materiałach. Mikroskopijne pozostałości dymu pozostają w ścianach, suficie, wewnątrz szafy, pęknięciach i szczelinach oraz na większości innych powierzchni.
Dym papierosowy może być trudnym do usunięcia zanieczyszczeniem, ponieważ istnieją różne składniki do dymu. Pierwszym efektem który daje palenie papierosów, to wytwarzanie wiele drażniących toksyn takich jak tlenki węgla, fenolu, amoniaku i innych gazów. Drugi składnik zapachu dymu to wysoki poziom smoły i par uwalnianych do atmosfery, jak w wędzarniach. Te śmierdzące opary smoły stają się lepkie, kiedy kontaktują się z powierzchniami. Rozprzestrzeniając się po całym obiekcie cząsteczki dymu osadzają się na ścianach i sufitach, na meblach, a nawet w szafach i na ubraniach. Aby całkowicie wyeliminować zapach dymu papierosowego, trzeba coś, co będzie podążać tą samą ścieżką co opary tytoniu i utleni ten zapach. Do tego idealnie nadaje się OZON który jest niezwykle skuteczny w usuwania zapachu dymu, ponieważ atakuje zapachy u źródła. Krąży w całym pomieszczeniu utlenia opary i pozostałości przylegające do różnych powierzchni. Ozon mieszając się z powietrzem będzie płynąć tą samą drogą co dym papierosowy, wpływa do otworów, pęknięć i szczelin, aby trwale usunąć zapach papierosów. W przypadku tytoń był używany jedynie przez kilka dni oczyszczanie przestrzeni może zająć mniej niż godzinę. Jeśli tytoń był używany przez wiele lat, może to potrwać dłużej.
ZAPACH ZWIERZĄT
Ludzie kochają swoje zwierzęta, ale często generują one w domach, biurach, jak również w samochodach uciążliwy zapach który dostają się do mebli, dywanów, pościeli, trzyma się ścian i sufitów. Te zapachy są bardziej zauważalne przez gości, którzy nie są właścicielami zwierząt domowych. Cały obszar, w którym zwierzę żyje jest przesycony ich zapachami. „Bukiet” zapachów wewnątrz pojazdów może być jeszcze silniejszy z powodu mniejszej, zamkniętej przestrzeni. Ozon jest bardzo skuteczny w usuwaniu zapachów zwierząt domowych. Krążąc w całym obiekcie, będzie utleniać zapachy wszędzie tam, gdzie się z nimi styka. O3 jest aktywną cząsteczką, rozprzestrzeniając się usuwanie zapachy przylegające do dywanów, szaf, mebli i tapicerki, a nawet wewnątrz kanałów wentylacyjnych. Niekiedy przy bardzo  intensywnym zapachu wymagane będzie powtórzenie ozonowania. Tak długo, jak zwierzęta dzielą przestrzeń z ludźmi, będzie wymagane od czasu do czasu ponownie powtarzania zabiegu ozonowani.
USUWANIE ALERGENÓW
W ciągu ostatnich kilku lat jest coraz więcej dowodów naukowych wskazujących, że powietrze w domach może być bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz budynków. Bardziej niż kiedykolwiek, usunięcie tych niewidzialnych zagrożeń jest ważnym krokiem w utrzymaniu zdrowia rodziny. Ozonując uwolnimy Twoje mieszkanie z kurzu, pyłków, zarodników pleśni, wirusów, bakterii i innych alergenów.
OZON działanie bakteriobójcze wykazuje w stężeniu ok. 13 mg/dm3, jest 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chlor; jest nietrwały, rozpada się stopniowo do tlenu już w temperaturze pokojowej i dlatego jest w 100% bezpieczny dla ludzi! Ze względu na bardzo dużą toksyczność jest stosowanych w instalacjach do wyjaławiania sal między operacjami w szpitalach na całym świecie. Ozon bardzo skutecznie (do 99%) eliminuje bakterie, wirusy, pleśnie i inne mikroorganizmy. Sprawdza się przy tzw. deakaryzacji, czyli usuwaniu alergenów. Do tej pory nie stwierdzono uodpornień na jego działanie.
W szczególności zaleca się ozonować pomieszczenia domowe: wykorzystywane prze alergików; przed przyjściem noworodka do domu; po chorobach domowników.
ZAPACH RESTAURACJI
OZON jest potężnym eliminator nieprzyjemnych zapachów restauracji, które usuwa, a także zabijać mikroorganizmy takie jak pleśnie, grzyby, roztocza.
Usuwanie zapachu restauracji jest potrzebne, ponieważ posiłki i napoje, jak również inne czynniki, takie jak zapachy ciała i wilgotność budują nieprzyjemną atmosferę dla gości. Substancje, opary powodujące nieprzyjemny zapach zostają uwięzione w ścianach i sufitach, dywanach i wykładzin podłogowych, meblach i tkaninach w całym obiekcie. Pozostałość z żywności i napojów sprzyja rozwojowi mikroorganizmów.
Najlepszym sposobem, aby usunąć niekorzystne zapachy w restauracji jest OZON. Pozostawiając włączony ozonator na całą noc, kilka godzin pracy skutecznie utleni zapachy i zmniejszy liczby mikroorganizmów.
Rezultatem ozonowania jest zakład pachnący świeży. W efekcie klienci będą mieli znacznie lepsze doznania kulinarne i z pewnością lepiej docenią wysiłek kucharzy ciężko pracujących na Waszą renomę.
DEZYNFEKCJA AUTA
OZON trwale usuwa zapachy z samochodów osobowych, ciężarowych, dostawczych, limuzyn, autobusów turystycznych i innych pojazdów. Wszystkie pojazdy mają zapachy związane z regularnym stosowaniem. Są to zwykłe zapachy z żywności i napojów, które często należą do trudno usuwalnych. Opary tytoniowe mogą przenikać wszelkie pęknięcia i szczelinową, a pozostałość dym będzie przylegać do sufitu i innych powierzchni wewnętrza. Pot i zapachy ciała mogą wnikają w fotele i wykładziny. Jak można usunąć te nieprzyjemne zapachy? Ozonowanie jest niezwykle skutecznym eliminatorem zapachów samochodowych, ponieważ OZON (O3) atakuje zapachy u źródła. OZON wypełnia wnętrze i od razu zaczyna utleniać zapach tytoniu, zapach zwierząt domowych, zapach żywności i inne, które przylegają do powierzchni, a nawet wpływa do otworów wentylacyjnych, pęknięć i szczelin. Wystarczy nawet 30 minut aby oczyścić samochód z nieprzyjemnych zapachów i zdezynfekować klimatyzację wytwarzając atmosferę nowości.
ZAPACH DOMOWE
OZON jest wielkim eliminator domowych zapachów, ponieważ atakuje je u źródła. Zapachy domowe powstają z różnych źródeł, takich jak dym tytoniowy, zwierzęta, gotowanie, wilgoć, pleść, zapachy ciała i inne. Te zapachy są nie tylko w powietrzu, ale przylegają do ścian, sufitów, wnikają w najmniejsze szczeliny. Osadzają się na dywanach, meblach, zasłonach i odzieży. Wynajętą nieruchomości przez osobę palącą nie wystarczy posprzątać tradycyjną metodą bo takie czyszczenie nie eliminuje nieprzyjemnych zapachów doskonale wyczuwalnych przez gości. Rozwiązaniem jest ozonowanie: O3 wypełnia cały dom, docierając do wszystkich powierzchni, przenikając tkaniny i utlenia zapachy u źródła. Czas ozonowania zmienia się w zależności od wielkości domu i stopnia nasycenia zapachami. Może trwać od zaledwie jednej do dwóch godzin dla lekkich zapachów. W trudnych przypadkach ozonowanie trzeba powtórzyć. Po zakończeniu ozonowania, nie ma śladu nieprzyjemnego zapachu i nie potrzeba dezodorantów maskujących. Mieszkańcy będą mieli świeżo pachnącą nieruchomości, a to znacznie zwiększa satysfakcję dla gości.
HOTEL, GABINET, BIURO, SKLEP
OZON eliminuje nieprzyjemne zapachy w pokoju/gabinecie/biurze i zabija mikroorganizmy. Pokój w hotelu, akademiku, domu i inne pomieszczenia wewnętrzne pachną wilgocią, zapachem ciała, jedzeniem, napojami, zwierzętami i od okazjonalnych palaczy. Opary i zapachy są osadzone w dywanie, meblach, zasłonach i pościeli, jak również w łazience, przylegają do ścian, sufitów i innych powierzchni. W takim środowisku bardzo dobrze rozwijają się mikroorganizmy. Nawet do pokoju posprzątanego zapach może powrócić, ponieważ nie wszystkie powierzchnie są częścią procesu czyszczenia. Ozon jest bardzo skuteczny, ponieważ atakuje zapach u źródła, krążąc w całym pomieszczeniu utlenia zapachy na wszystkich powierzchniach. Ozon jest cząsteczką bardzo aktywną, która podąża tą samą drogą co zapach i go eliminuje, wnikając w najmniejsze pęknięci i szczeliny. Ozon atakuje struktury komórek mikroorganizmów, pleśni bakterii, wirusów i je zabija. Czas ozonowania pomieszczenia zależy od stopnia nasilenia przykrych zapachów. Po ozonowaniu nowy użytkownik będzie cieszył się świeżym zapachem  wpokoju, a to ma ogromny wpływ na zadowolenie gości i Państwa dochody.
ZAPACH w SZKOLE, w PRZEDSZKOLU
OZON to doskonały eliminator zapachu szkoły, a także działa dezynfekująco, zabijąc mikroorganizmy, takie jak zarodniki pleśni, roztocza, bakterie, wirusy. Eliminując nieprzyjemne zapachy przywraca świeżość, która ma znaczny wpływ na środowisko uczenia. W szkolnych pomieszczeniach rozwijają się zapachy w wyniku wykorzystania ich przez dłuższy czas przez wiele osób. Nawet jeżeli sale lekcyjne zostały oczyszczone przez personel sprzątający i dobrze przewietrzone uporczywe zapachy mogą pozostać i być trudne do usunięcia. Takie zapachy mogą sugerować, że sala lekcyjna nie został odpowiednio wysprzątana przez pracowników. Najlepszym sposobem na wyeliminowanie tych zapachów jest ozonowanie. OZON utleniania zapachy i zmniejsza liczbę mikroorganizm i alergenów. W rezultacie zarówno uczniowie jak i nauczyciele będą mieli świeże środowisko w szkole, sprzyjające poprawie efektywności procesu uczenia.
COVID-19
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny informuje (streszczenie), że w obecnej szczególnej sytuacji epidemicznej i szybkim szerzeniu się zakażeń SARS-CoV-2 procedurę dezynfekcji pomieszczeń biurowych ozonem uważa za akceptowalną.
 
Ozon jest środkiem o silnych właściwościach biobójczych i utleniających, stosowanym w dezynfekcji m. in. wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i wody basenowej. Wykazano doświadczalnie, że udział procentowy wirusów zachowujących żywotność po ozonowaniu w komorze powietrznej zmniejszał się ekspotencjalnie w miarę wzrostu stężenia ozonu w powietrzu. Inaktywacja 90% cząstek wirusa następowała przy iloczynie stężenia i czasu kontaktu wynoszącym 0.34–1.98 min-mg/m3, a 99% - odpowiednio przy 0.80–4.19 min- mg/m3. Zastosowanie odpowiedniej dawki ozonu, pozwalającej na uzyskanie wystarczająco dużego stężenia w powietrzu jest zależne od możliwości technicznych generatora ozonu. Proces dezynfekcji zakłada obniżenie liczby drobnoustrojów do poziomu, który nie powoduje infekcji. Na skuteczność wirusobójczą ozonu wpływają także właściwości cząstek wirusa. Wirusy wyposażone w osłonkę (do których należy SARS-CoV-2) wykazują większą podatność na działanie ozonu.
 
Zaletą metody ozonowania jest fakt, że ma ona charakter kompleksowy, ozon jako gaz dociera do przestrzeni trudnych do zdezynfekowania inną metodą oraz charakteryzuje się dobrą przenikalnością powierzchni porowatych. Problematyczna strona dezynfekcji pomieszczeń biurowych poprzez ozonowanie wiąże się natomiast z następującymi kwestiami: uzyskany efekt jest wyłącznie doraźny i nie jest trwały. Nie zapewnia ochrony przed ponownym przeniknięciem do pomieszczenia cząstek SARS-CoV-2, których potencjalnym źródłem jest każda osoba zarażona, wchodząca do pomieszczenia biurowego, także gdy jest nieświadoma infekcji. Może to nastąpić nawet w krótkim czasie po ozonowaniu (kilka godzin). Z uwagi na obecny stan epidemii i potrzebę działań przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, wywołującego jednostkę chorobową COVID-19, Zakład uważa za akceptowalną w tym czasie dezynfekcję pomieszczeń z wykorzystaniem generatorów ozonu. Ozonowanie pomieszczeń powinno być zawsze wykonywane przez wykwalifikowany personel.
 
Jednocześnie powinno się stosować do poniższych zaleceń:
➢ w ozonowanym pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta, należy z niego także usunąć rośliny,
➢ należy pamiętać, aby ludzie nie przebywali także w pomieszczeniach sąsiadujących z ozonowanymi,
➢ po zakończeniu zabiegu ozonowania, pomieszczenie należy przewietrzyć przez okres co najmniej od 15 do 30 minut; najlepiej nie wchodzić do niego wcześniej niż po upływie 4 godzin od zakończenia odkażania,
 
Jednocześnie Zakład informuje, że procesu ozonowania pomieszczeń nie należy rozważać jako jedynego działania mającego na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 i stosować takie działania jedynie w uzasadnionych przypadkach np. w pomieszczeniach, w których przebywały osoby z potwierdzonym zachorowaniem na COVID-19. Stosowanie dezynfekcji w postaci ozonowania nie zwalnia z konieczności dochowania podstawowych, właściwych zachowań w obszarze higieny osobistej ludzi oraz ich najbliższego otoczenia. Należy często myć i dezynfekować ręce oraz powierzchnie, które mogą być narażone na zanieczyszczenie, a dodatkowo wietrzyć pomieszczenia poprzez otwieranie okien i unikać przebywania w pomieszczeniach, w których występuje znaczne zagęszczenia osób.
 
© m3 2015-2021
Wróć do spisu treści